День державного герба України

19 лютого 2023 Новини

Щороку 19 лютого українці відзначають День державного герба України

Наша держава має 3 офіційні символи – Державний Герб, Державний Прапор та Державний Гімн. Саме вони є уособленням українського народу, його культури та звичаїв. 

Герб будь-якої держави є її найбільш відмітною емблемою. Його зображення має офіційний статус та використовується в печатках, на грошових купюрах та офіційних документах країни. 

Згідно Конституції Державна Герб України представлений малим та великим гербом. Малий Герб України зображений у вигляді тризубу золотистого кольору, розміщеного на синьому фоні. Така символіка була офіційно затверджена на засіданні Верховної ради 19 лютого 1992 року. Тому саме цей день лютого став Днем Державного Герба України. В свою чергу, зображення великого Державного Герба досі не затверджене і знаходиться на етапі розробки.

День Державного Герба України – це національне українське свято, яке пов’язане з боротьбою за незалежність. 

Конкурс на проєкт Державного Герба України розпочався влітку 1991 року, ще до «розвалу» Радянського Союзу. В конкурсі взяли участь близько 200 проєктів, які пізніше були надіслані до Центрального державного архіву. На більшості з них був зображений саме тризуб. До журі, яке мало оцінювати роботи та підбивати результати конкурсу, увійшли відомі депутати, українознавці, історики, представники різних галузей мистецтва. 

Переможцем став варіант від відомого українського художника Івана Турецького та видатного культурознавця та історика Андрія Гречила. Проте, перш ніж стати Державним Гербом України, символ тризуба мав багатолітню історію формування.

Існує багато версій походження тризуба, але жодна з них не є загальновизнаною. Згідно найбільш обґрунтованих теорій тризуб є стилізованим зображенням сокола або якоря. Ось цікава стаття  "Як і чому Тризуб став гербом України: 7 фактів, яких ви можете не знати"

Також видавництво «Родовід»  виклало у вільний доступ електронний примірник книжки «НАШ ГЕРБ. Українські символи від княжих часів до сьогодення». 

PDF-файл книжки можна безкоштовно завантажити за лінком.

Цікаво, що тризуб як символіка Української Держави, зображений на гербах деяких підрозділів італійської армії. Там підтримується традиція додавання символів тих територій, на якій цей підрозділ отримав перемогу. Так, під час Другої світової війни італійські військові формування воювали на території України. І хоча вони зазнали поразки, після повернення живих солдатів був сформований окремий підрозділ, на гербі котрого красувався символ України. 

Найбільший тризуб знаходиться на території Івано-Франківської області. Його виклав один із воїнів УПА на місці боїв повстанської армії із загонами НКВС. Гербу, який викладено з білого гірського каменю, вже понад 70 років.

 

СПІЛКУЙТЕСЬ З НАМИ

Ми в соціальних мережах. Будьте з нами і спілкуйтесь з нами.
Ви тут: Головна Новини День державного герба України